Takohuni.com forum
 
ForumForum  Calendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Udhëzime dhe Këshilla për Udhëzime dhe Këshilla për Agjërim

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Udhëzime dhe Këshilla për Udhëzime dhe Këshilla për Agjërim   Thu Dec 30, 2010 4:59 pm

Muajin e Ramazanit agjëroje për hir të Allahut subhanehu we teala duke qenë plotësisht i bindur ne Shpërblimin e tij!

-Kujdesu që të mos hash asnjë Ditë nga Ramazani pa kurrëfar Arsyetimi!

-Netët e Ramazanit kaloji ne Ibadet dhe veqanti Natën e Lejletul Kadrit!

-Agjëro gjasht Ditët e Shevalit!

-Agjëro Ditën e nëntë dhe të dhjetë të Muajit Muharrem (Ditën e Ashuras)!

-Agjëro ne Muajin Sha`ban sa te kesh mundësi!

-Agjëro të Hënave dhe të Enjteve!

-Agjëro Ditët e bardha, e ato janë Dita e 13, 14 dhe 15 e cdo Muajit të Hixhretit!

-Gruaja nuk bën të agjëroj Nafile, përveqse me Lejen e Burrit!

-Vonoje Syfyrin deri ne Kohën e fundit të tij, ndërsa Iftarin shpejtoje menjëher sa të hyj Koha e tij, përveq Ditëve kur është (për atë nuk ka orë as Imsak)!

-Bëj Iftar me Hurma, por nëse ske Hurma bën me Ujë!

-Bëj Iftar dhe ushqehu me Ushqim Hallall!

-Thirri ne Iftar të Afërmit, Fqinjët dhe Dashamirët, sepse Ramazani është Muaji i Bereqetit dhe Bamirësisë!

-Përmbaju Edukatës së Agjërimit: mos përgojo, mos mos gënje dhe mos fol Gjëra të panevojshme!

-Mundësohu që mos të të ikë I`tikafi (Qëndrimi në Xhami) në dhjetë Ditët e fundit të Ramazanit!

-Sadaktul-Fitrin ndaje me Zemer të kënaqur dhe Dëshirë të madhe!

-Natën e Bajramit (Fitër dhe Kurban Bajramin) kaloje në Namaz dhe në Lloje të ndryshme të Ibadtit!

-Ditën e Bajramit dhe të Teshrukut thuaji Tekbiret me zë të lartë!

-Ther Kurban për cdo Vit nëse ke mundësi dhMuajin e Ramazanit agjëroje për hir të Allahut subhanehu we teala duke qenë plotësisht i bindur ne Shpërblimin e tij!

-Kujdesu që të mos hash asnjë Ditë nga Ramazani pa kurrëfar Arsyetimi!

-Netët e Ramazanit kaloji ne Ibadet dhe veqanti Natën e Lejletul Kadrit!

-Agjëro gjasht Ditët e Shevalit!

-Agjëro Ditën e nëntë dhe të dhjetë të Muajit Muharrem (Ditën e Ashuras)!

-Agjëro ne Muajin Sha`ban sa te kesh mundësi!

-Agjëro të Hënave dhe të Enjteve!

-Agjëro Ditët e bardha, e ato janë Dita e 13, 14 dhe 15 e cdo Muajit të Hixhretit!

-Gruaja nuk bën të agjëroj Nafile, përveqse me Lejen e Burrit!

-Vonoje Syfyrin deri ne Kohën e fundit të tij, ndërsa Iftarin shpejtoje menjëher sa të hyj Koha e tij, përveq Ditëve kur është (për atë nuk ka orë as Imsak)!

-Bëj Iftar me Hurma, por nëse ske Hurma bën me Ujë!

-Bëj Iftar dhe ushqehu me Ushqim Hallall!

-Thirri ne Iftar të Afërmit, Fqinjët dhe Dashamirët, sepse Ramazani është Muaji i Bereqetit dhe Bamirësisë!

-Përmbaju Edukatës së Agjërimit: mos përgojo, mos mos gënje dhe mos fol Gjëra të panevojshme!

-Mundësohu që mos të të ikë I`tikafi (Qëndrimi në Xhami) në dhjetë Ditët e fundit të Ramazanit!

-Sadaktul-Fitrin ndaje me Zemer të kënaqur dhe Dëshirë të madhe!

-Natën e Bajramit (Fitër dhe Kurban Bajramin) kaloje në Namaz dhe në Lloje të ndryshme të Ibadtit!

-Ditën e Bajramit dhe të Teshrukut thuaji Tekbiret me zë të lartë!

-Ther Kurban për cdo Vit nëse ke mundësi dhe mos shit asgjë nga Kurbani!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Udhëzime dhe Këshilla për Udhëzime dhe Këshilla për Agjërim
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Takohuni.Com Forum :: Arti dhe Kultura :: Feja muslimane-
Kërce tek: